Első körben nagyon úgy tűnik, hogy Dominique Strauss-Kahn kierőszakoskodta magát a gazdasági és politikai életből. Bármi is lesz a mostani per kimenetele, nem sok pénzt tennénk arra, hogy magas poszton látjuk a jövőben, hiszen a megbecsülése, a hitelessége, a személyes márkája mindenképpen odavész. Ha elítélik, akkor meg a személyes szabadsága is, úgy 25 évre.

Vannak viszont egyéb implikációi is annak, hogy - a vádak szerint - nem bírt magával abban a bizonyos hotelban. Először is ő nem magánszemély, tehát, mint IMF elnök, a személye erősen összefonódott az IMF megítélésével. Le is mondott (más választása nem nagyon volt), s az indoklásban szerepelt, hogy nem szeretné, ha az IMF pozíciójára, imázsára negatív hatással lenne a személye körüli herce-hurca (melynek során továbbra is tagadja, hogy igazak volnának a vádak).

Az Economist Intelligence Unit elemzése szerint ugyanakkor összefonódott Strauss-Kahn személye az IMF-ével, így távozásának valamilyen mértékben gazdasági következményei is lehetnek. Ő ugyanis személyesen is fontos szerepet játszott az aktuális mentőcsomag tárgyalásokban. A portugálok első és a görögök második mentőcsomagjával kapcsolatos sakkozás folyik, és nem épp szerencsés pillanatban derült ki, hogy az egyik kulcsfigura az ügyben morálisan lenullázódott. No meg ott a kérdés, milyen lesz az utód? Mondjuk ez a portugálok ügyét kevésbé érinti, a görögök körül több a bizonytalanság.

Az összeurópai mizéria még csak egy dolog, de - mint az elemzés kitér rá - az igazi katyvaszt így Franciaországban sikerült teremteni. Strauss-Kahn ugyanis mindenképpen leköszönt volna az IMF éléről a nyáron, hogy el tudjon indulni Sarkozy ellenében a következő elnökválasztáson. Persze a távozást nem így képzelte, s valószínűleg most a szocialisták fogják a fejüket. Hiszen már lejátszottnak tűnt a menet: Strauss-Kahn indul el az elnöki posztért.

Így, hogy a renoméja a béka feneke alá esett, magas labdát kapott Sarkozy és a francia szélsőjobb is, hiszen mi sem lesz egyszerűbb, mint a szocikat züllött erőszakoskodók gyülekezetének beállítani. Hurrá, az érdemi vitától ezúttal is el lehet tekinteni. A baloldali párt meg kapkodhat, mert gyorsan ki kell választani, hogy ki induljon majd. Bárki is indul, annak valószínűleg valamiképp Strauss-Kahn ellenében kell pozícionálnia magát.

Persze lehetne olyan szcenárió is, hogy a vádat ejtik, és akkor a politikus dönthetne még a további politizálás (ne adj isten, az elnöki indulás) mellett, de hát ez csöppet nagyobb orosz rulett, mint Stohl Buci esete a maga perével és az RTL-es műsorvezetéssel. Szóval, akármi is lesz, nagyon nehéz olyan forgatókönyvet látni, amely szerint helyreállíthatónak tűnik Strauss-Kahn személyes márkája, hírneve. Valószínűleg sosem volt még akkora egyetértés a mentőcsomagra váró déliek és a francia szocialisták között valamiben, mint abban az óhajban, hogy: tartotta volna inkább a gatyájában...

 

Az EIU elemzése elolvasható itt!